Bez zgody małżonka przedsiębiorca nie przekształci się w spółkę kapitałową
Jeśli pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność ustawowa, firma prowadzona przez jednego z nich jest wspólna. Zgoda drugiego małżonka na jej przekształcenie w spółkę kapitałową musi być wyrażona w odpowiedniej formie.
Przepisy kodeksu spółek handlowych (art. 5841 i następne) przewidują możliwość przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) w spółkę kapitałową. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tego rozwiązania m.in. dlatego, iż spółka powstała w wyniku przekształcenia z mocy prawa wstępuje w prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Kodeks spółek handlowych (ksh) nie reguluje jednak procedury przekształcenia w sposób kompleksowy. Zastosowanie mają w tym przypadku również przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przewidują one wymóg uzyskania zgody małżonka na określone czynności dokonywane przez drugiego z nich w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami obowiązuje wspólność ustawowa, czyli tzw. małżeńska wspólność majątkowa.
Kiedy potrzebna zgoda małżonka?
Zgodnie z art. 37 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta